Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w powiecie olkuskim 28. 12.2020 – 2.01.2021

Wjazd w ogrodzenie

Pijany kierowca, nie zapanował nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie przy posesji. W organizmie miał ponad 3 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło w nocy 30 grudnia po godzinie 23:00 w Domaniewicach. Kierowca skody wjechał w ogrodzenie znajdujące się przy jednej z posesji. Kontakt z mężczyzną był wyraźnie utrudniony, miał bełkotliwą mowę i trudności z wysławianiem się. Okazało się, że jest nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto samochód, którym jechał, nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wkrótce mężczyzna odpowie za swoje zachowanie. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem!

Zatrzymany uciekinier

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 25-latek był poszukiwany listem gończym przez sąd w Olkuszu.


Do zatrzymania mężczyzny doszło tuż po północy z 28/29 grudnia. Patrolujący ulice Olkusza policjanci, zauważyli forda, który zaparkowany był przed jednym z osiedlowych sklepów. Samochód miał włączony silnik, a wewnątrz pojazdu znajdowało się dwóch mężczyzn. Osoby te na widok policjantów zaczęły zachowywać się nerwowo. Nie uszło to uwadze i czujności mundurowych. Okazało się, że jedną z tych osób był poszukiwany listem gończym 25-letni olkuszanin. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Olkuszu do ustalenia miejsca pobytu oraz doprowadzenia do zakładu karnego za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości (fałszywe zawiadomienie o popełnionym przestępstwie). 25-latek spędziłj noc w policyjnym areszcie. Dzisiaj (29.12.br.) został doprowadzony do zakładu karnego.

Akcja prędkość

29.12 br. policjanci Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania „Prędkość”, które odbywały się na terenie powiatu. Stróże prawa będą sprawdzać kierowców, a zwłaszcza tych, którzy jeżdżą brawurowo, nadmiernie przekraczając prędkość.


Analizy stanu bezpieczeństwa wskazują, że niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, bądź łamanie limitów prędkości są dominującą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Aby temu zapobiec, policjanci ruchu drogowego konsekwentnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Sprawdzają kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, a do pomiarów prędkości używają ręcznych mierników prędkości. Takie działania mundurowych mają charakter prewencyjny i są prowadzone cyklicznie. Kierowcy, którzy rażąco będą przekraczali prędkość, będą musieli się liczyć z konsekwencjami takich zachowań. Ponadto policjanci będą reagować również na inne wykroczenia popełniane w ruchu drogowym. W myśl zasady „zero tolerancji” nie będzie pozwolenia dla nietrzeźwych kierowców.

Źródło : KPP Olkusz